• Subcribe to Our RSS Feed

Zoskoky s padákmi a ich história

Feb 14, 2013 by     No Comments    Posted under: Tandemový zoskok

Zoskok padákom by sme dnes mohli charakterizovať ako extrémny šport, pri ktorom sa využíva letecká technika na to, aby skokana vyniesla do nebies, ten z nej vyskočí, padá voľným pádom a v poslednej fáze letu využije padák na to, aby svoj pád spomalil a zmenil ho na riadený let. Tomuto športu sa v poslednej dobe oddáva čoraz viac ľudí, keďže sa stáva čoraz bezpečnejším a zároveň dostupnejším. Možnosť užiť si chvílu slobodu voľného pádu a potom bezpečne pristáť na zemi láka doslova masy ľudí, ktorý si čoraz častejšie doprajú napríklad tandemový zoskok padákom.

História riadených zoskokov so zariadením, ktoré je určené na ich kontrolu a zabezpečenie skokana sa datuje približne od roku 1919, kedy takýmto spôsobom prvýkrát skočil Leslie Irvin. Parašutizmus potom vyvíjala najmä armáda, ktorá v ňom videla kľúčovú technológiu na záchranu jej vojakov z lietadiel, ktoré majú vo vzduchu problémy. Všeobecne a medzinárodne uznávaným športom sa parašutizmus stal v roku 1952. Vtedy bol samozrejme len výsadou trénovaných profesionálov, ktorý využívali technicky zložité a drahé vybavenie, avšak aj tak šlo o vysoko rizikovú záležitosť za ktorú mnohí zaplatili vlastným životom. Technický vývoj však ako obvykle dokázal zázraky a dnes si môže skočiť skutočne každý. Začiatočníkom je totiž k dispozícii tandemový zoskok padákom, pri ktorom sa o všetko dôležité postará trénovaný inštruktor, vy si užijete len voľný pád.

Technika skoku padákom
Typický skok padákom začína výskokom z lietadla (či inej leteckej techniky) vo výške, ktorá sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 1000 do 4000 metrov. Ak ide o skok z malej výšky, padák sa väčšinou otvára hneď, ak sa však skáče z väčšej výšky, skokan si môže užiť niekedy až minútu trvajúci voľný pád predtým, ako otvorí svoj padák a prejde do riadenej a spomalenej fázy letu. Padák sa najčastejšie otvára vo výške približne 800 metrov. Po otvorení padáka môže skokan kontrolovať rýchlosť aj smer pádu vďaka ovládacím lankám, ktoré sú súčasťou padáka. To skokanovi umožní pristáť úplne hladko a pomerne presne na určenom mieste. Samozrejme, záleží od jeho schopností a skúseností.

Skokan však môže v obmedzenom rozsahu kontrolovať aj samotný voľný pád. Vďaka dopredu naučeným a natrénovaným pohybom tela môže svoj pád zrýchliť, pohybovať sa obmedzene do strán, rotovať či spomaliť, čo z pohľadu ostatných skokanov môže vyzerať tak, že stúpa. Opäť záleží len na konkrétnom skokanovi a úrovní jeho parašutistických schopností a v určitej miere tiež na jeho vybavení. Pre všetkých, ktorí sa na spomenuté “kúsky” zatiaľ necítia, je tu tandemový zoskok padákom. Ten môže položiť potrebné základy, na ktoré bude budúci skokan nabaľovať vedomosti a zručnosti a už za relatívne krátku dobu môže vo vzduchu stvárať kúsky, ktoré mu v dobe, keď šiel na svoj prvý tandemový zoskok padákom, prišli ako nemožné.

Objednajte si zoskok padákom na www.volnypad.sk